Goshford Company produces a single product and has capacity to produce 165,000 units per month. Cost

Goshford Company produces a single product and has capacity to produce 165,000 units per month. Costs to produce its current sales of 132,000 units follow. The regular selling price of the product is $134 per unit. Management is approached by a new customer who wants to purchase 33,000 units of the product for $79.20 per unit. If the order is accepted, there will be no additional fixed manufacturing overhead and no additional fixed selling and administrative expenses. The customer is not in the company's regular selling territory, so there will be a $7.80 per unit shipping expense in addition to the regular variable selling and administrative expenses. Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative expenses Fixed selling and administrative expenses Totals Per Unit $12.50 15.00 14.00 17.50 15.00 14.00 $38.00 Costs at 132,000 Units $ 1,650,000 1,980,000 1,848,000 2.310.000 1,980,000 1,848,000 $ 11,616,000 Calculate the combined total net income if the company accepts the offer to sell additional units at the reduced price of $79.20 per unit. Normal Volume Additional Volume Combined Total Costs and expenses Total costs and expenses Net Income (loss) Determine whether management should accept or reject the new business.

WANT AN ANSWER TO THE ABOVE QUESTION?

Our writing company helps you enjoy campus life. We have committed and experienced tutors and academic writers who have a keen eye in writing papers related to Business, Management, Marketing, History, English, Media studies, Literature, nursing, Finance, Medicine, Archaeology, Accounting, Statistics, Technology, Arts, Religion, Economics, Law, Psychology, Biology, Philosophy, Sociology, Political science, Mathematics, Engineering, Ecology etc.

Need Custom Written Paper?

-Plagiarism free

-Timely delivery